




Dell Inspiron 7415 Laptop (Ryzen 5-5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$700.09 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 7415 Laptop (Ryzen 5-5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $700.09.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$700.09
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Integrated SoC
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 7415 Laptop (Ryzen 5-5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18 mmAverage
- 1.5 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U
- 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Integrated SoC Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 7415 Laptop (Ryzen 5-5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 16 2025 X1607CA-MB142WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 7415 Laptop (Ryzen 5-5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 14-ep1181TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155H 24GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Dell Inspiron 7415 Laptop (Ryzen 5-5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) Full Specs
General
| Series | Inspiron |
| Model | Inspiron 7415 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 321 x 211 x 18 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U |
| Speed | 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5500U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Integrated SoC |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Manual, Battery, Adapter, Charger, Active Pen |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














