

Dell Latitude 3400 Laptop (8th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
$586.19 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude 3400 Laptop (8th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $586.19.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$586.19
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i3 8145u
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Latitude 3400 Laptop (8th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Wi… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 112 PPILow
Performance
- 8th Gen Intel Core i3 8145u
- 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NF-ES51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs MSI Thin 15 B13VF-2829US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Dell Latitude 3400 Laptop (8th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Wi… Full Specs
General
| Series | Latitude Series |
| Model | 3400 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i3 8145u |
| Speed | 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 8145u |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Dedicated Memory | DDR4 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Charger, Box |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











