




Dell Latitude 3420 GD723ZG84 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Ubuntu)
$653.57 • View Prices • By Dell
Dell Latitude 3420 GD723ZG84 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Ubuntu) price in United States starts from $653.57.
- Share
$653.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 11th Gen Intel Core i5
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Ubuntu OS
- 3 Year Warranty
- 2 USB 3.0 Ports
Dell Latitude 3420 GD723ZG84 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Ubuntu
- Utility: Everyday Use
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 11th Gen Intel Core i5
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Dell Latitude 3420 GD723ZG84 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Price History
You can check the price history of Dell Latitude 3420 GD723ZG84 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Ubuntu) below. The current price is $59,989. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3 82RK0017US Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus VivoBook 15 F1504ZA-WH52 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360 2-in-1 NP960QFG-KA1US Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)Dell Latitude 3420 GD723ZG84 Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Latitude 14 |
| Model | Latitude 3420 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Ubuntu |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














