






Dell Latitude 3450 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$719.95 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude 3450 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Business Laptop powered by 13th Gen Intel Core i5 1335U with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$719.95
Search
Dell Latitude 3450 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $719.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Latitude 3450 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $550 to $850
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business
- Thickness: 19.4 mmAverage
- 1.5 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 112 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Dell Latitude 3450 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Dell Latitude 3450 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | Latitude |
| Model | 3450 |
| Utility | Everyday Use, Business |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 322.2 x 219.4 x 19.4 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | WiFi 6E AX 211 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (PowerShare), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















