





Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$1,712.35 • View Prices • By Dell
Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 13th Gen Intel Core i5 1345U with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Integrated Graphics. Notable features include Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $1,712.35. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1345U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.1 mmAverage
- 1.36 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 157 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1345U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ … Price History
You can check the price history of Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $1,712.35. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-58E2 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs MSI Cyborg A17 AI B2HWEKG-013CA Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | Latitude |
| Model | 5440 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 321.4 x 212 x 19.1 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (PowerShare), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5 mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array Microphones |
| Sound | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1345U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1345U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















