



Dell Latitude 5500 Laptop (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro)
$1,079.99 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude 5500 Laptop (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) price in United States starts from $1,079.99.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,079.99
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i7 8665U
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics 620
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Latitude 5500 Laptop (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ W… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business
- Thickness: 20 mmAverage
- 1.82 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i7 8665U
- 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel UHD Graphics 620 Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Dell Latitude 5500 Laptop (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ W… Full Specs
General
| Model | Latitude 5500 |
| Utility | Business |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 236 x 20 mm |
| Weight | 1.82 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i7 8665U |
| Speed | 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 8665U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













