



Dell Vostro 3400 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$623.65 • View Prices • By Dell
Dell Vostro 3400 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $623.65.
- Share
$623.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Vostro 3400 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20 mmThick
- 1.64 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Dell Vostro 3400 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Price History
You can check the price history of Dell Vostro 3400 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $57,619. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Dell Vostro 3400 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Vostro |
| Model | 3400 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 328 x 240 x 20 mm |
| Weight | 1.64 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













