


Dell Vostro 3420 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$450.63 • View Prices • By Dell
Dell Vostro 3420 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $450.63.
- Share
$450.63
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Vostro 3420 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.48 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Dell Vostro 3420 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Price History
You can check the price history of Dell Vostro 3420 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $42,019. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Vostro 3420 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 15 3530 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Vostro 3420 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Dell Vostro |
| Model | Vostro 3420 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.48 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single Pointing Non-Backlit Keyboard, English International |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers With Realtek Audio Controller |
| Sound | 2W x 2 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop & Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












