


Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$637.84 • View Prices • By Dell
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $637.84.
- Share
$637.84
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 8 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Price History
You can check the price history of Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $59,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 15 DB15250 Laptop (Intel Core 3 100U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 14-ep0343TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 15-fd0574TU Laptop (13th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs MSI Katana 15 HX B14WGK-016US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Vostro 3520 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo speakers |
| Sound | 2 W x 2 = 4 W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












