



Dell XPS 14 9440 AI Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 4060 8GB Graphics)
$3,390.28 • Out Of Stock • By Dell
Dell XPS 14 9440 AI Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 4060 8GB Graphics) price in United States starts from $3,390.28.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,390.28
Search
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 14.5 inches, 3200 x 2000 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell XPS 14 9440 AI Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB… Specs
Group: $287,500 to $362,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19 mmAverage
- 1.68 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14.5 inchesSmall
- 3200 x 2000 pixelsAverage
- ~ 260 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsSmall
- 32 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell XPS 14 9440 AI Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB… Full Specs
General
| Series | XPS 14 |
| Model | 9440 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 320 x 215.98 x 19 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Warranty | 1 Year Premium Support and Onsite Service |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14.5 inches |
| Resolution | 3200 x 2000 pixels |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 6E 1675 (AX211), 2x2, 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3x Thunderbolt 4 |
| Micro SD Card Reader | 1 microSDXC card reader v6.0 UHS-I/UHS-II |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Keyboard | English Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array microphones |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7467 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













