




Dell XPS 16 9640 OLED Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 4060 8GB Graphics)
$4,001.14 • View Prices • By Dell
Dell XPS 16 9640 OLED Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 4060 8GB Graphics) price in United States starts from $4,001.14.
- Share
$4,001.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16.3 inches, 3840 x 2400 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell XPS 16 9640 OLED Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1… Specs
Group: $337,500 to $412,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.7 mmAverage
- 2.13 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 16.3 inchesLarge
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 278 PPIHighest
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsSmallest
- 32 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.5 Wh, 6 Cell BatteryGood
Dell XPS 16 9640 OLED Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1… Price History
You can check the price history of Dell XPS 16 9640 OLED Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 4060 8GB Graphics) below. The current price is $385,830. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)Dell XPS 16 9640 OLED Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | XPS 16 |
| Model | 9640 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.18 x 240.05 x 18.7 mm |
| Weight | 2.13 kg |
| Warranty | 1 Year Premium Support and Onsite Service |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 16.3 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 278 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Anti-Smudge, 400-nits, Infinity Edge |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 1750 (BE200) 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3x Thunderbolt 4 |
| Micro SD Card Reader | 1 microSDXC card reader v6.0 UHS-I/UHS-II |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Keyboard | Platinum Backlit English Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | 3 W Main x 2 Channels + 2 W Tweeter x 2 Channels = 10 W Total |
| Sound | Waves MaxxAudio Quad Speaker Design |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 99.5 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 130W Type-C Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














