


Dell XPS 9345 AI Laptop (Snapdragon X Elite X1E-80-100/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,779.07 • View Prices • By Dell
Dell XPS 9345 AI Laptop (Snapdragon X Elite X1E-80-100/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,779.07.
- Share
$1,779.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
16GB RAM + 512GB SSD$1,583.15
32GB RAM + 1TB SSD$1,779.07
Features
- Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100
- 12 Cores
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 13.4 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell XPS 9345 AI Laptop (Snapdragon X Elite X1E-80-100/ 32GB/ … Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 14.8 mmSlim
- 1.17 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.4 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 253 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100
- 12 x 3.4 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- 12 Cores
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLarge
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 55 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell XPS 9345 AI Laptop (Snapdragon X Elite X1E-80-100/ 32GB/ … Price History
You can check the price history of Dell XPS 9345 AI Laptop (Snapdragon X Elite X1E-80-100/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $167,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell XPS 9345 AI Laptop (Snapdragon X Elite X1E-80-100/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Dell XPS 9345 AI Laptop (Snapdragon X Elite X1E-80-100/ 32GB/ … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | XPS 13 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.17 kg |
| Warranty | 1 Year Premium Support and Onsite Service |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 13.4 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 253 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400nits Peak Brightness, Dolby Vision, 1000000:1 Contrast Ratio, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 7 1750 (BE200) 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
Input
| Camera | 1080p at 30 fps FHD RGB Camera |
| Keyboard | Graphite Backlit English Keyboard with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array Microphones |
| Speakers | 2W x 4 = 8W total |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100 |
| Speed | 12 x 3.4 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | 12 Cores |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Elite |
| Model | X1E-80-100 |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8448 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 55 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 60W AC Adapter Type-C |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
| Other Features | NPU up to 45 TOPS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












