





Gigabyte Aorus 17X AXF-D4US694SH Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB Graphics)
$2,674.46 • Out Of Stock • By Gigabyte
Gigabyte Aorus 17X AXF-D4US694SH Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by 13th Gen Intel Core i9 13980HX with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 17.3 inches display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4080 GPU with 12 GB VRAM. It has a 99 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Thunderbolt, Ethernet and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,674.46
Search
Gigabyte Aorus 17X AXF-D4US694SH Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB Graphics) price in United States is $2,674.46. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i9 13980HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 4080
- 17.3 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Gigabyte Aorus 17X AXF-D4US694SH Gaming Laptop (13th Gen Core … Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming, Performance
- Thickness: 21.8 mmThick
- 2.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixelsPoor
- ~ 170 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i9 13980HX
- 8 x (Turbo Speed upto 5.6 GHz) Performance Cores
16 x (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 4080 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMSmallest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Display Port, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Gigabyte Aorus 17X AXF-D4US694SH Gaming Laptop (13th Gen Core … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 13 2026 Z1L2000KL Laptop (Apple M5/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU) vs Apple MacBook Air 13 2026 Z1L6000RP Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU)
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Gigabyte Aorus 17X AXF-D4US694SH Gaming Laptop (13th Gen Core … Full Specs
General
| Series | Aorus 17X |
| Model | AXF-D4US694SH |
| Utility | Everyday Use, Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 396 x 293 x 21.8 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3, TÜV Rheinland-Certified |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| Display Port | v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD (1080p ) Webcam |
| Keyboard | Island-style RGB Fusion Keyboard with per-key backlit control, Per Key Macro |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array Microphone |
| Speakers | 2 x 2.5W |
| Sound | DTS:X Ultra Audio Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i9 13980HX |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 5.6 GHz) Performance Cores 16 x (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 13980HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 330W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















