





Gigabyte AORUS 7 9KF-E3US513SH Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB/ Win 11/ 8GB Graphics)
$1,099.99 • Out Of Stock • By Gigabyte
Gigabyte AORUS 7 9KF-E3US513SH Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB/ Win 11/ 8GB Graphics) is a Windows Gaming Ultrabook powered by 12th Gen Intel Core i5 12500H with 16 GB DDR4 RAM and 1 TB SSD. It has a 17.3 inches display with 360 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 99 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,099.99
Search
Gigabyte AORUS 7 9KF-E3US513SH Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB/ Win 11/ 8GB Graphics) price in United States is $1,099.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 17.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Gigabyte AORUS 7 9KF-E3US513SH Gaming Laptop (12th Gen Core i5… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming, Performance
- Thickness: 26 mmThick
- 2.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 127 PPILowest
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Display Port
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Gigabyte AORUS 7 9KF-E3US513SH Gaming Laptop (12th Gen Core i5… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)Gigabyte AORUS 7 9KF-E3US513SH Gaming Laptop (12th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | AORUS 7 9KF |
| Model | 9KF-E3US513SH |
| Utility | Everyday Use, Gaming, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 398 x 254 x 26 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Refresh Rate | 360 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB, TÜV Rheinland-Certified |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Display Port | v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Audio Combo Jack |
Input
| Camera | HD (720p ) Webcam |
| Keyboard | Three-Zone RGB Keyboard, Per Key Macro |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array Microphone |
| Speakers | 2 x 2W |
| Sound | DTS:X Ultra Audio Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12500H |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12500H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.25 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 230W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















