

Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB Graph)
$4,301.4 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB Graph) price in United States starts from $4,301.4.
- Share
$4,301.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Cor… Specs
Group: $362,500 to $437,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 29.9 mmThick
- 2.5 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Cor… Price History
You can check the price history of Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB Graph) below. The current price is $409,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB Graph) vs Asus ROG Strix SCAR 18 2025 G835LX-SA187WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090 Graph)
Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB Graph) vs Asus ROG Strix SCAR 16 (2025) G635LX-RW158WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 Processor 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ RTX 5090 24 GB Graphics)
Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB Graph) vs Acer Predator Helios 16 PH16-73 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5090 24GB Graphics)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Gigabyte Aorus Master 16 BZHC6INE64SH Gaming Laptop (Intel Cor… Full Specs
General
| Series | AORUS MASTER 16 |
| Model | BZHC6INE64SH |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 254 x 29.9 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | LAN: 1G |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be 2x2) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x Type-A support USB3.2 Gen2, 1 x Type-C with Thunderbolt 5 (support USB4, DisplayPort 2.1 and Power Delivery 3.0), 1 x Type-A support USB3.2 Gen2, 1 x Type-C with Thunderbolt 4 (support USB4, DisplayPort 1.4 and Power Delivery 3.0) |
| Thunderbolt | 1 x Type-C with Thunderbolt 5 (support USB4, DisplayPort 2.1 and Power Delivery 3.0). 1 x Type-C with Thunderbolt4 (support USB4, DisplayPort 1.4 and Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1 x MicroSD (UHS-II) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 3-zone RGB Backlit Keyboard, Up to 1.7mm Key-travel (Support N-Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Microphone |
| Sound | Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











