
Honor MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edition Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
$1,497.29 • Coming Soon • By Honor
Honor MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edition Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) price in United States starts from $1,497.29.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Honor MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edi… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Honor MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edi… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel 285H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5070
- 16 inches, 3072 x 1920 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
UPCOMING
Honor MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edition Gaming Laptop (Inte… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.81 kgAverage
Display
- 16 inchesLarge
- 3072 x 1920 pixelsGood
- ~ 226 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel 285H
- 6 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores
2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 GraphicsLargest
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Honor MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edition Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs MSI Cyborg 15 AI A1VEK-050IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Honor MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edition Gaming Laptop (Inte… Full Specs
General
| Series | MagicBook Pro 16 2025 Hunter Edition |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.81 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3072 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 226 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3, 3 ms Response Time |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel 285H |
| Speed | 6 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores 2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Model | 285H |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











