



Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11)
$1,330.83 • Coming Soon • By Huawei
Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,330.83.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Co… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Co… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB RAM
- 2 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 14.2 inches, 1920 x 2880 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 1920 x 2880 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB RAMLargest
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Huawei MateBook X Pro 2024 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home)
Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs HP Spectre x360 14-eu0556TU Laptop (Intel Core Ultra 7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Vero AV15-52-712Q Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2… Full Specs
General
| Series | MateBook GT 14 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 1920 x 2880 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 93 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1000nits Brightness, 1.07 Billion Color Display, Contrast: 1000000:1 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, 160 MHz |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | Camera Privacy Switch × 1 (Right Side) |
Input
| Camera | 1080P HD |
| Keyboard | Full-size Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Touchpad with Multi-touch and HUAWEI Free Touch |
| Inbuilt Microphone | Microphone × 2 |
| Speakers | Speaker × 2 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 Series 1 185H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 Series 1 |
| Model | 185H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Battery Details | Lithium polymer |
Extra
| Other Features | Microphone × 4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














