
Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,034.1 • Coming Soon • By Honor
Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,034.1.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (In… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (In… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel 285H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc 140T GPU
- 16 inches, 3072 x 1920 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
UPCOMING
Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 3… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.81 kgAverage
Display
- 16 inchesLarge
- 3072 x 1920 pixelsGood
- ~ 226 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel 285H
- 6 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores
2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc 140T GPU Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 75 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Huawei MateBook X Pro 2024 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home)
Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Huawei MateBook GT 14 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 3… Full Specs
General
| Series | MagicBook Pro 16 2025 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.81 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3072 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 226 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3, 3 ms Response Time, 500 nits Brightness, VESA DisplayHDR 400 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 6-Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel 285H |
| Speed | 6 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores 2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Model | 285H |
Graphics
| GPU | Intel Arc 140T GPU |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 75 Wh Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











