

Honor MagicBook X14 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10 Home)
$342.11 • Out Of Stock • By Honor
Honor MagicBook X14 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $342.11.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$342.11
Search
Variants
i3/8GB/256GB SSD/Win10$342.11
i5/8GB/512GB SSD/Win10$409.72
Features
- 10th Gen Intel Core i3 10110U
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Honor MagicBook X14 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ … Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.9 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 10110U
- 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Honor MagicBook X14 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | MagicBook |
| Model | MagicBook X14 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 322.5 x 214.8 x 15.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | TÜV Rheinland Low Blue Light Certification, Flicker Free Certification |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | Dual Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 10110U |
| Speed | 2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 10110U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Type-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 13.2 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











