

Honor MagicBook X14 Pro 2024 FRI-G58 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$472.63 • Out Of Stock • By Honor
Honor MagicBook X14 Pro 2024 FRI-G58 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $472.63.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$472.63
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 8 GB LPDDRx4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Honor MagicBook X14 Pro 2024 FRI-G58 Laptop (13th Gen Core i5/… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.5 mmSlim
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsBest
- ~ 162 PPIHighest
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB LPDDRx4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 60 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Honor MagicBook X14 Pro 2024 FRI-G58 Laptop (13th Gen Core i5/… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | MagicBook X14 Pro |
| Model | FRI-G58 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | TÜV Rheinland Low Blue Light Certification, Flicker Free Certification, 300 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax, 802.11a/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | Dual Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDRx4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 60 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











