




HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
$185.99 • Out Of Stock • By HP
HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel N4120 with 4 GB DDR4 RAM and 128 GB SSD. It has a 14 inches display. It uses Intel UHD Graphics 600. It has a 41 Wh with up to 11 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Card Reader, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$185.99
Search
HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) price in United States is $185.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel N4120
- Quad Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 128 GB SSD
- Intel UHD Graphics 600
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ W… Specs
Group: $150 to $250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.03 mmAverage
- 1.47 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel N4120
- 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics 600 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ W… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-58E2 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ W… Full Specs
General
| Model | 14-dq0760dx |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home S Mode (64-bit) |
| Dimensions | 324.1 x 225.04 x 18.03 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (5 Gbps), 2 x USB Type-A (5 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Multi-format SD Media card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel N4120 |
| Speed | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Model | N4120 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics 600 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| SSD Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















