



HP 14-em0027AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$525.72 • Out Of Stock • By HP
HP 14-em0027AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $525.72.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$525.72
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 14-em0027AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17 mmSlim
- 1.41 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U
- 4 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)HP 14-em0027AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 14-em0027AU, 14-em0027AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 325 x 216 x 17 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | micro-edge, Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, Soft Grey keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7520U |
| Speed | 4 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7520U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













