


HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$468.79 • Out Of Stock • By HP
HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $468.79.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$468.79
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 14-em0241AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Victus15-fb0147AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fc1004AU Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fc0155AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Infinix XBOOK B15 Series BL51A5 71028300082 Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3S0AJ00 Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)HP 14-em0214AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Model | 14-em0214AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323.7 x 215 x 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (1x1) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera |
| Keyboard | Full-size, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












