


HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$679.16 • View Prices • By HP
HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $679.16.
- Share
$679.16
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- Inte Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- Intel Core 5 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Inte Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win… Price History
You can check the price history of HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $64,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 14-gr0006TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Dell DC 14250 ODC1425000401RINS1 Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/Windows 11 Home)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP 14-ep0385TU Laptop (Intel Core 5-120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Model | 14-ep0385TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Brightness: 300 nits, Color Gamut: 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (1x1) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD |
| Keyboard | Full-size, soft grey keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 120U |
Graphics
| GPU | Inte Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












