

HP 14s-cr3003tu Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10)
$438.68 • Out Of Stock • By HP
HP 14s-cr3003tu Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $438.68.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$438.68
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 256 GB SSD
- Intel UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
HP 14s-cr3003tu Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB 256GB SSD/ … Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.47 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDD, 256 GB SSDLargest
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Alienware 18 Area-51 LAA18250 -9420BLU-PUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) vs Asus ROG Strix Scar 18 G835LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP 14s-cr3003tu Laptop (10th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB 256GB SSD/ … Full Specs
General
| Model | 14s-cr3003tu (13S64PA) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Dimensions | 324 x 225.9 x 19.9 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Diagonal Full HD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Integrated Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 1005G1 |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1005G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











