


HP 14s-fq1089au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$417.88 • View Prices • By HP
HP 14s-fq1089au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $417.88.
- Share
$417.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 14s-fq1089au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 H… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.46 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 14s-fq1089au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 H… Price History
You can check the price history of HP 14s-fq1089au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $39,429. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 14s-fq1089au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP OmniBook 5 Next Gen AI 14-he0014QU Laptop (Snapdragon X Elite X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
HP Envy x360 2-in-1 15-FE1073 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP 14a-nf0099nr Chromebook (Intel N100/ 8GB/ 128GB UFS/ ChromeOS)HP 14s-fq1089au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 H… Full Specs
General
| Model | 14s-fq1089au |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 324 x 225 x 17.9 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD, IPS, Micro-edge, BrightView |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Brightness: 250 nits, 157 ppi, Color Gamut: 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | 1x Multi-format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, natural silver keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U |
| Speed | 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 5300U |
| Generation | 5th Gen |
| Chipset | AMD Integrated SoC |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 41 Wh Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












