





HP 15 6L743UC#ABA Laptop (12th Gen Core i3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$446.66 • Out Of Stock • By HP
HP 15 6L743UC#ABA Laptop (12th Gen Core i3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 12th Gen Intel Core i3 1215U with 32 GB DDR4 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches display. It uses Intel UHD Graphics. It has a up to 7.5 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Card Reader, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$446.66
Search
HP 15 6L743UC#ABA Laptop (12th Gen Core i3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $446.66. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 32 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15 6L743UC#ABA Laptop (12th Gen Core i3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win… Specs
Group: $350 to $550
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 180.34 mmThick
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 32 GB DDR4 RAMLarge
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
HP 15 6L743UC#ABA Laptop (12th Gen Core i3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)HP 15 6L743UC#ABA Laptop (12th Gen Core i3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win… Full Specs
General
| Model | 6L743UC#ABA |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 358.39 x 242.06 x 180.34 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (IEEE 802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A, 1 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery Backup | Upto 7.5 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















