
HP 15-fd0884TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$658.35 • View Prices • By HP
HP 15-fd0884TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $658.35.
- Share
$658.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 Processor 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15-fd0884TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core 5 Processor 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 8 GB RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh BatteryGood
HP 15-fd0884TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Price History
You can check the price history of HP 15-fd0884TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $62,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15-fd0884TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB/ Win11)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)HP 15-fd0884TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Model | 15-fd0884TU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD Camera |
| Keyboard | Full-Size |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Dual speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 Processor 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 Processor |
| Model | 120U |
| Generation | Intel Core Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 41 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










