


HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$628 • View Prices • By HP
HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $628.
- Share
$628
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Price History
You can check the price history of HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $58,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 250 G10 967X2ET Laptop (13th Gen Core i5/ 32GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Dell 15 DC15250 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics)HP 15-FD1444TU Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Model | 15-FD1444TU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD Camera |
| Keyboard | Full-Size |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Dual speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 Processor Series 1 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 Processor Series 1 |
| Model | 120U |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












