




HP 15q-dy0014AU Laptop (APU Dual Core A9/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home)
$288.71 • Out Of Stock • By HP
HP 15q-dy0014AU Laptop (APU Dual Core A9/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $288.71.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$288.71
Search
Features
- 7th Gen AMD APU A9 A9-9425
- Dual Core
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- AMD Radeon R5
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15q-dy0014AU Laptop (APU Dual Core A9/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home) Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 22.5 mmThick
- 1.86 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsBest
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 7th Gen AMD APU A9 A9-9425
- 2 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores
- Dual Core
- 1 MB Cache
- AMD Radeon R5 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMLargest
- 1 TB HDDLarge
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-61-R9TR Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)HP 15q-dy0014AU Laptop (APU Dual Core A9/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home) Full Specs
General
| Series | 15q |
| Model | 15q-dy0014AU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 376 x 246 x 22.5 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD LED Backlit Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n (1x1) |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Island-style Keyboard with Integrated Numeric Keypad |
| Touchpad | Multi-gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD APU A9 A9-9425 |
| Speed | 2 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core |
| Cache | 1 MB |
| Brand | AMD |
| Series | APU A9 |
| Model | A9-9425 |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon R5 |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 1866 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 41 WHr Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














