



HP 15s-du1052TU Laptop (Pentium Gold/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home)
$413.89 • View Prices • By HP
HP 15s-du1052TU Laptop (Pentium Gold/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $413.89.
- Share
$413.89
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Pentium Gold 6405U
- Dual Core
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
HP 15s-du1052TU Laptop (Pentium Gold/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.76 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 100 PPILow
Performance
- Intel Pentium Gold 6405U
- 2 x 2.4 GHz Cores
- Dual Core
- 2 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 15s-du1052TU Laptop (Pentium Gold/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) Price History
You can check the price history of HP 15s-du1052TU Laptop (Pentium Gold/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) below. The current price is $37,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Dell Inspiron 14 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-71DY Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics RTX 4060)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP 15s-du1052TU Laptop (Pentium Gold/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) Full Specs
General
| Series | 15s |
| Model | 15s-du1052TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358 x 242 x 19.9 mm |
| Weight | 1.76 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | WLED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HD WLED Backlit BrightView Micro-edge Display (220 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 101 PPI) |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN |
| WiFi | Realtek RTL8723DE 802.11b/g/n (1x1) |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Jet Black Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | Touchpad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Pentium Gold 6405U |
| Speed | 2 x 2.4 GHz Cores |
| Cores | Dual Core |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Pentium Gold |
| Model | 6405U |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
Extra
| Included Software | HP Documentation, HP BIOS Recovery, HP Smart, Dropbox, HP Support Assistant |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 41 WHr Li-ion Battery with Fast Charge Support, MU-MIMO Supported, Miracast Compatible |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













