





HP 15s- EQ2042AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Home)
$431.3 • Out Of Stock • By HP
HP 15s- EQ2042AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $431.3.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$431.3
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15s- EQ2042AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.69 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Asus ExpertBook P5 P5440FA-XS51 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 21FE0028US Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX A1000)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)HP 15s- EQ2042AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Full Specs
General
| Series | 15s |
| Model | 15s- EQ2042AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 242 x 358 x 17.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | WLED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD SVA Micro-edge WLED-backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8821CE 802.11b/g/n/ac (1x1) |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | 1 x Multi-format SD Media Card Reader (Support SD/SDHC/SDxC, and Supports Mini Versions of SD/MS Adapters) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Island-style Natural Silver Keyboard with Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support, Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U |
| Speed | 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 5300U |
| Generation | 5th Gen |
| Chipset | NA |
Graphics
| GPU | AMD Radeon |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office 2019 & Office 365, HP Documentation, HP BIOS Recovery, HP Smart, HP Support Assistant |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Alexa Support, 8 Threads, 41 Wh Li-ion Battery, Support Battery Fast Charge, MU-MIMO Supported, Miracast Compatible, Energy Star Certified, EPEAT Silver Registered |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















