
HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$418.24 • View Prices • By HP
HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $418.24.
- Share
$418.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.69 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Price History
You can check the price history of HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $38,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15s-eq2144au Laptop (Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15s-eq2143au Laptop (Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Windows 11 Home)
HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)HP 15s- eq2212AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Full Specs
General
| Series | 15s |
| Model | 15s-eq2212AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 242 x 358 x 17.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC, micro-edge |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge), 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge), 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Micro SD Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, natural silver keyboard with numeric keypad |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support; Precision Touchpad support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U |
| Speed | 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 5300U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










