




HP 255 G9 840T7PA Laptop (AMD Athlon Silver-3050U/ 4GB/ 256GB SSD/ DOS)
$420.5 • View Prices • By HP
HP 255 G9 840T7PA Laptop (AMD Athlon Silver-3050U/ 4GB/ 256GB SSD/ DOS) price in United States starts from $420.5.
- Share
$420.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 3rd Gen AMD Athlon 3050U
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- AMD Integrated
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 1 Year Warranty
HP 255 G9 840T7PA Laptop (AMD Athlon Silver-3050U/ 4GB/ 256GB … Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 100 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 3rd Gen AMD Athlon 3050U
- 2 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 3.2 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Integrated Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 255 G9 840T7PA Laptop (AMD Athlon Silver-3050U/ 4GB/ 256GB … Price History
You can check the price history of HP 255 G9 840T7PA Laptop (AMD Athlon Silver-3050U/ 4GB/ 256GB SSD/ DOS) below. The current price is $40,250. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)HP 255 G9 840T7PA Laptop (AMD Athlon Silver-3050U/ 4GB/ 256GB … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | 255 G9 |
| Model | 840T7PA |
| Utility | Everyday Use |
| OS | DOS |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size island-style, spill and pick resistant keyboard |
| Touchpad | Touchpad with multi-touch gesture support |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 3rd Gen AMD Athlon 3050U |
| Speed | 2 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 3.2 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Athlon |
| Model | 3050U |
| Generation | 3rd Gen |
Graphics
| GPU | AMD Integrated |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 4 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, Cable |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














