


HP Envy x360 14-fa0038AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$905.23 • Out Of Stock • By HP
HP Envy x360 14-fa0038AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $905.23.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$905.23
Search
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 5 8640HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Envy x360 14-fa0038AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640HS/ 16GB/ 512… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 1.39 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 5 8640HS
- 6 x 3.5 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 59 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Envy x360 14-fa0038AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 14 Flip TP3407SA-QL025WS Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB SSD/Win11)
HP Envy x360 14-fa0038AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 14-ep1181TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155H 24GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)HP Envy x360 14-fa0038AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640HS/ 16GB/ 512… Full Specs
General
| Series | Envy |
| Model | 14-fa0038AU |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.3 x 218.95 x 16.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits, 62.5% sRGB, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Corning Gorilla Glass NBT |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Full-Size, Backlit, Soft Grey Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | DTS:X Ultra, HP Audio Boost; Poly Studio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 5 8640HS |
| Speed | 6 x 3.5 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 8640HS |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 59 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB Type-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 15 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












