


HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$938.4 • View Prices • By HP
HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $938.4.
- Share
$938.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 1st Gen Intel Core Ultra 5 125U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Intel Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.5 mmSlim
- 1.44 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 1st Gen Intel Core Ultra 5 125U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Performance Cores
8 x 800 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Intel Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 59 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB… Price History
You can check the price history of HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $90,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP OmniBook 7 AI 14-fr0789TU Laptop (Intel Core Ultra 5 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB… Full Specs
General
| Series | ENVY |
| Model | 14-fc0078TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 314 x 227 x 17.5 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 0.2 ms Response Time, UWVA, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate, 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Full-Size, Backlit, Darker Atmospheric Blue Opaque Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Poly Studio, DTS:X Ultra, HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 1st Gen Intel Core Ultra 5 125U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Performance Cores 8 x 800 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 |
| Model | 125U |
| Generation | 1st Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 59 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Power Adapter |
| Battery Details | Li-ion Polymer |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, HP USB-C Rechargeable MPP2.0 Tilt Natural Silver Pen, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












