



HP Envy x360 14-fa0986AU Laptop (AMD Ryzen 7 8840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,559.06 • Out Of Stock • By HP
HP Envy x360 14-fa0986AU Laptop (AMD Ryzen 7 8840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,559.06.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,559.06
Search
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 7 8840HS
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Envy x360 14-fa0986AU Laptop (AMD Ryzen 7 8840HS/ 32GB/ 1TB… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 16.9 mmAverage
- 1.39 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 7 8840HS
- 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 59 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)HP Envy x360 14-fa0986AU Laptop (AMD Ryzen 7 8840HS/ 32GB/ 1TB… Full Specs
General
| Series | Envy |
| Model | 14-fa0986AU |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.3 x 218.95 x 16.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2x2) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Full-Size, Backlit, Soft Grey Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | DTS:X Ultra, HP Audio Boost; Poly Studio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 7 8840HS |
| Speed | 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 8840HS |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 59 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 15 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













