



HP Envy x360 15-fh0032AU Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$827.78 • View Prices • By HP
HP Envy x360 15-fh0032AU Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $827.78.
- Share
$827.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB LPDDR4x RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Envy x360 15-fh0032AU Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512G… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.82 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB LPDDR4x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 55 Wh, 4 Cell BatteryGood
HP Envy x360 15-fh0032AU Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512G… Price History
You can check the price history of HP Envy x360 15-fh0032AU Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $79,823. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Envy x360 15-fh0032AU Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512G… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Envy x360 |
| Model | 15-fh0032AU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.82 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | micro-edge, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6E (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Full-size, backlit, nightfall black opaque keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen, HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7730U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 7nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4x |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 55 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C power adapter |
| Battery Backup | Upto 12.5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













