






HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$1,574.55 • View Prices • By HP
HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,574.55.
- Share
$1,574.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra … Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16.9 mmAverage
- 1.64 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 71 Wh, 6 Cell BatteryGood
HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra … Price History
You can check the price history of HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) below. The current price is $149,981. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus ROG Zephyrus G16 GU605MV-CO711WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs MSI Prestige 16 AI Studio B1VFG Laptop ( Intel Core Ultra 7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)HP Omen Transcend 14-fb0007TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | OMEN |
| Model | 14-fb0007TX |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313 x 233.5 x 16.9 mm |
| Weight | 1.64 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3, 0.2 ms response time |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | HP Audio Boost, DTS:X Ultra; HyperX |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7467 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 71 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 140 W USB Type-C Power Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















