




HP Omen 16 Max 16-ah0189TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB NVIDIA GeForce RTX 5090)
$3,952.42 • Out Of Stock • By HP
HP Omen 16 Max 16-ah0189TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 1TB SSD/ Win11/ 24GB NVIDIA GeForce RTX 5090) price in United States starts from $3,952.42.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,952.42
Search
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 24 GB NVIDIA GeForce RTX 5090
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Omen 16 Max 16-ah0189TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 2… Specs
Group: $337,500 to $412,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22.9 mmAverage
- 2.68 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 GraphicsLargest
- 64 GB DDR5 RAMLarge
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 83 Wh, 6 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G4 83CC002EUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512 GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V15 G4 IRU 83CC0053IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Omen 16 Max 16-ah0189TX Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 2… Full Specs
General
| Series | OMEN MAX |
| Model | 16-ah0189TX |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.5 x 269 x 22.9 mm |
| Weight | 2.68 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 3 ms response time, IPS, 500 nits |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000/2500 GbE LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge), 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge), 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | DTS:X Ultra, HP Audio Boost; HyperX |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Dedicated Memory | GDDR7 24 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen5 |
Battery
| Battery | 83 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 330 W AC Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














