



HP Omen 16 Max 16-ak0070ax Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 375/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti)
$2,699.06 • View Prices • By HP
HP Omen 16 Max 16-ak0070ax Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 375/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti) price in United States starts from $2,699.06.
- Share
$2,699.06
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen AI 9 HX 375
- 12 Cores, 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Omen 16 Max 16-ak0070ax Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 37… Specs
Group: $225,000 to $275,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22.9 mmThick
- 2.68 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 142 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9 HX 375
- 12 x Cores
- 12 Cores, 24 Threads
- 24 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 83 Wh, 6 Cell BatteryGood
HP Omen 16 Max 16-ak0070ax Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 37… Price History
You can check the price history of HP Omen 16 Max 16-ak0070ax Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 375/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti) below. The current price is $259,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Omen 16 Max 16-ak0070ax Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 375/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070 Ti) vs HP Omen 16-ap0182AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5070 Graph)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)HP Omen 16 Max 16-ak0070ax Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 37… Full Specs
General
| Series | OMEN 16 MAX |
| Model | 16-ak0070ax |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.5 x 269 x 22.9 mm |
| Weight | 2.68 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, 400 nits |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000/2500 GbE LAN |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate, 2 USB Type-C 40Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | DTS:X Ultra, HP Audio Boost; HyperX |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 375 |
| Speed | 12 x Cores |
| Cores | 12 Cores, 24 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 HX |
| Model | 375 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 83 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 330 W AC power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













