


HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
$1,143.67 • View Prices • By HP
HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,143.67.
- Share
$1,143.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13700HX
- 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16.1 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512G… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 2.09 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16.1 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 182 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13700HX
- 8 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 30 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 97 Wh, 6 Cell BatteryGood
HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512G… Price History
You can check the price history of HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) below. The current price is $109,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs MSI Katana A17 AI B8VE-884IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs Acer Nitro V ANV15-52 NH.QZ9SI.001 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX5050)
HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs Lenovo LOQ 83JE00U7IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graphics)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-934N Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)HP Omen 16-u0022TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512G… Full Specs
General
| Series | OMEN |
| Model | 16-u0022TX |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.5 x 269 x 19.9 mm |
| Weight | 2.09 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16.1 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 182 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with Numeric Keypad and 26 Key Rollover Anti-Ghosting Key technology, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13700HX |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13700HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 97 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 230 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | Li-ion polymer |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












