


HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graphics)
$1,063.6 • View Prices • By HP
HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graphics) price in United States starts from $1,063.6.
- Share
$1,063.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 18.3 mmAverage
- 1.77 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Touch Screen
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsSmall
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 55 Wh, 4 Cell BatteryGood
HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Price History
You can check the price history of HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graphics) below. The current price is $99,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graphics) vs HP Envy x360 15-fe0014TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graphics)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)HP Envy x360 15-fe0011TX Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Envy |
| Model | 15-fe0011TX |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.3 x 228.4 x 18.3 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Micro-edge, Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Full-size, Nightfall Black Opaque Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1355U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1355U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 5500 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 55 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 90 W USB Type-C Power Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents, Pen |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












