



HP Omen 16-xf0081AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,421.09 • Coming Soon • By HP
HP Omen 16-xf0081AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,421.09.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
HP Omen 16-xf0081AX Gaming Laptop (AMD… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
HP Omen 16-xf0081AX Gaming Laptop (AMD… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7840HS
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 1440 x 2560 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
HP Omen 16-xf0081AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 13.5 mmSlim
- 2.37 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1440 x 2560 pixelsGood
- ~ 184 PPIAverage
- Anti Glare
- 16 : 9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7840HS
- 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 83 Wh, 6 Cell BatteryGood
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Omen 16-xf0081AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs HP Omen 16-am0240tx Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050 Graph)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)HP Omen 16-xf0081AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1… Full Specs
General
| Series | Omen |
| Model | 16-xf0081AX |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 369 x 259.4 x 13.5 mm |
| Weight | 2.37 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels |
| PPI | ~ 184 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Brightness: 300 nits, Color Gamut: 100 Percent sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6E (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size 4 Zone RGB Backlit Mica Silver Keyboard (26-Key Rollover Anti-ghosting Key Technology, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support (Precision Touchpad Support) |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7840HS |
| Speed | 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7840HS |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 83 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 280 W Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














