



MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-053IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 4060 Graph)
$1,847.6 • View Prices • By MSI
MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-053IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 4060 Graph) price in United States starts from $1,847.6.
- Share
$1,847.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-053IN Gaming Laptop (Intel Core… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.8 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 145 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-053IN Gaming Laptop (Intel Core… Price History
You can check the price history of MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-053IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 4060 Graph) below. The current price is $175,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG-053IN Gaming Laptop (Intel Core… Full Specs
General
| Series | Stealth 14 AI Studio |
| Model | A1VFG-053IN, |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 315.6 x 246.25 x 21.8 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-level panel |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 145 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100%sRGB(Typical) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 be 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP), 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) with PD charging, 1x Type-A USB3.2 Gen1 |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Per-Key RGB gaming keyboard by SteelSeries |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound | 2x 2W Speaker, 2x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.25 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 72 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W adapter |
| Battery Details | 72 Battery (Whr) |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide, MSI Bag |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













