




HP OmniBook X Flip 16-AS0043dx/BZ0N2UA Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11)
$1,399.99 • Out Of Stock • By HP
HP OmniBook X Flip 16-AS0043dx/BZ0N2UA Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by Intel Core Ultra 9 288V with 32 GB LPDDR5X RAM and 2 TB SSD. It has a 16288 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Arc Graphics 140V. It has a up to 18.5 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,399.99
Search
HP OmniBook X Flip 16-AS0043dx/BZ0N2UA Laptop (Intel Core Ultra 9 288V/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,399.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel Core Ultra 9 288V
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 2 TB SSD
- Intel Arc 140V Graphics
- 16288 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP OmniBook X Flip 16-AS0043dx/BZ0N2UA Laptop (Intel Core Ultr… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 16288 inchesLarge
- 2880 x 1800 pixelsGood
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 288V
- 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc 140V Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
HP OmniBook X Flip 16-AS0043dx/BZ0N2UA Laptop (Intel Core Ultr… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2026 Z1L2000KL Laptop (Apple M5/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU) vs Apple MacBook Air 13 2026 Z1L6000RP Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)HP OmniBook X Flip 16-AS0043dx/BZ0N2UA Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | OmniBook X Flip |
| Model | 16-AS0043dx/BZ0N2UA |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 16288 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A (10 Gbps), 1 x USB Type-C (10 Gbps) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 288V |
| Speed | 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 288V |
Graphics
| GPU | Intel Arc 140V Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8533 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery Backup | Upto 18.5 hours |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















