
HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$684.36 • View Prices • By HP
HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $684.36.
- Share
$684.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2240 x 1400 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 18.4 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2240 x 1400 pixelsGood
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Price History
You can check the price history of HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $65,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15-fc1038AU Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1605VA-SH1952WS OLED Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook 5 16-ba1008TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 5445 Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11 Home)
Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Pavilion 14-eh0025TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 14-eh0025TU |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.5 x 224.2 x 18.4 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2240 x 1400 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, Natural Silver Keyboard With Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12500H |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12500H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 90 W Smart AC power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










