



HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$739.12 • View Prices • By HP
HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $739.12.
- Share
$739.12
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1340P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2240 x 1400 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 18.4 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2240 x 1400 pixelsGood
- ~ 189 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1340P
- 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 51 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Price History
You can check the price history of HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $70,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP Pavilion Plus 14-ew0107TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP Pavilion x360 14-ek1010TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Pavilion Plus 14-eh1022TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | Pavilion 14-eh1022TU |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.5 x 224.2 x 18.4 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2240 x 1400 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision camera |
| Keyboard | Full-size, Natural Silver Keyboard With Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1340P |
| Speed | 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1340P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 51 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













