

HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
$664.57 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $664.57.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$664.57
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce GTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 23.5 mmThick
- 1.98 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce GTX 3050 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 52.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs Lenovo LOQ 2024 83GS003VIN Gaming Laptop (Intel Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00MDIN Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00074IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX5060)
HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) vs Infinix Zerobook 2023 Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11 Home)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP Pavilion 15-EC2145AX Gaming Laptop (Ryzen 5 5600H/ 8GB/ 512… Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 15-EC2145AX, 15-EC2145AX |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 257 x 23.5 mm |
| Weight | 1.98 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD, IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge, Brightness: 300 nits, Color Gamut: 72% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Card Reader | Multi-format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, Ultra Violet Backlit, Shadow Black Keyboard With Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5600H |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5600H |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 52.5 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Other Features | 52.5 Wh Li-ion polymer, Support Battery Fast Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











