

HP Pavilion 15-eg2036TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$685.78 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 15-eg2036TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $685.78.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$685.78
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1240P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 15-eg2036TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.75 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1240P
- 4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)HP Pavilion 15-eg2036TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 15-eg2036TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 234 x 17.9 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD, IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro Edge, Low Blue Light, Brightness: 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi Certified 6 MT7921 (2 x 2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full Size, Backlit, Natural Silver keyboard with Numeric Keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speaker |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1240P |
| Speed | 4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1240P |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 12 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| Hard Disk Speed | 3200 RPM |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Other Features | 3-cell, 41 Wh Li-ion, Support battery fast charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











